Skip to content

81 W 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block245
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
45%
Improvement Value:$231,700
55%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,679+4.2%
2024$11,207+2.7%
2023$10,910+1.8%
2022$10,718+17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 9738, Page 820Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 8987, Page 348Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 7899, Page 324NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920