Skip to content

75-77 W 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block245
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-B-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,600
48%
Improvement Value:$233,700
52%
Total Assessment$450,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,590+4.2%
2024$12,082+2.7%
2023$11,762+1.8%
2022$11,555-4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5569, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1960