Skip to content

1a Marion CtBayonne, NJ 07002

Built 1956

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block369
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
53%
Improvement Value:$182,100
47%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,723+4.2%
2024$10,289+2.7%
2023$10,017+1.8%
2022$9,841-15.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 8956, Page 575NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956