Skip to content

78 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block245
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,949
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
41%
Improvement Value:$268,200
59%
Total Assessment$452,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,657+4.2%
2024$12,146+2.7%
2023$11,825+1.8%
2022$11,616-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,949DeedBook 9844, Page 797Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 8947, Page 881NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920