Skip to content

32 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1910
Apartment
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1,925,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block246
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-6U-NH
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage4,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
51%
Improvement Value:$285,900
49%
Total Assessment$583,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,312+4.2%
2024$15,653+2.7%
2023$15,238+1.8%
2022$14,970-0.9%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-001770-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$1,925,000
Sq Ft4,542DeedBook 9864, Page 388Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,542DeedBook 9359, Page 299Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 8514, Page 340

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3395, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1910