Skip to content

1 Sisson CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block247
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
34%
Improvement Value:$265,400
66%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,251+54.3%
2024$7,290+2.7%
2023$7,097+1.8%
2022$6,972+17.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,792DeedBook 9928, Page 275Recorded9/9/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9716, Page 527NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920