Skip to content

5 Sisson CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block247
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
32%
Improvement Value:$284,500
68%
Total Assessment$418,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,707+4.2%
2024$11,234+143.4%
2023$4,615-36.7%
2022$7,293-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9635, Page 235NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9512, Page 873NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920