Skip to content

22 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block247
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
34%
Improvement Value:$281,900
66%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,897+4.2%
2024$11,416+2.7%
2023$11,114+1.8%
2022$10,918+26.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920