Skip to content

336-338 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block247
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2BLDGS:4U TOTAL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
40%
Improvement Value:$323,500
60%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,012+4.2%
2024$14,405+2.7%
2023$14,024+1.8%
2022$13,777-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 7320, Page 224Recorded7/13/2004

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5160, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920