Skip to content

43 E 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block248
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
48%
Improvement Value:$169,800
52%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+4.3%
2024$8,556+2.8%
2023$8,323+1.8%
2022$8,172+18.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5427, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1920