Skip to content

33 E 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block248
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
45%
Improvement Value:$193,500
55%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+4.2%
2024$9,441+2.7%
2023$9,192+1.8%
2022$9,030-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 6043, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1920