Skip to content

20 Sisson CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block248
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
63%
Improvement Value:$81,200
37%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+4.2%
2024$5,854+2.7%
2023$5,699+1.8%
2022$5,599-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 8915, Page 721Recorded6/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920