Skip to content

8 Sisson CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block248
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
55%
Improvement Value:$114,300
45%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026+4.2%
2024$6,742+2.7%
2023$6,564+1.8%
2022$6,448-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9533, Page 539Recorded1/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920