Skip to content

25 Schuyler PlBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2019

Property Information

Block289
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
51%
Improvement Value:$190,400
49%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,885+4.2%
2024$10,445+2.7%
2023$10,169+1.8%
2022$9,989-9.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 7410, Page 218Recorded12/3/2004

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 5870, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1930