Skip to content

358 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block250
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
37%
Improvement Value:$264,100
63%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,718+4.2%
2024$11,244+2.7%
2023$10,947+1.8%
2022$10,754-8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 9744, Page 613Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft3,359DeedBook 9015, Page 242Recorded1/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920