Skip to content

101 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block251
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,267
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
36%
Improvement Value:$278,400
64%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,101+4.2%
2024$11,612+2.7%
2023$11,305+1.8%
2022$11,106-26.3%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,267DeedBook 9852, Page 255Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 8309, Page 231Recorded8/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 1970