Skip to content

95 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 23, 2001

Property Information

Block251
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,834
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
35%
Improvement Value:$294,100
65%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,730+4.2%
2024$12,216+2.7%
2023$11,892+1.8%
2022$11,683-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5814, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1920