Skip to content

99 W 14th St(Block 251 Lot 4)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 10, 1997

Property Information

Block251
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-B-D-2UHG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,228
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
27%
Improvement Value:$210,400
73%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+4.2%
2024$7,716-51.4%
2023$15,868+1.8%
2022$15,588+18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5186, Page 67

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5075, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1920