Skip to content

18 W 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block252
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
57%
Improvement Value:$120,900
43%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+4.2%
2024$7,617+2.7%
2023$7,415+1.8%
2022$7,285-20.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 9428, Page 866Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 9099, Page 891

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 8778, Page 538Recorded2/24/2011

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 6025, Page 327Recorded8/7/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920