Skip to content

38 Washington PkwyBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Oct 14, 2023

Property Information

Block254
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,323
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,600
45%
Improvement Value:$214,400
55%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,960-0.0%
2024$10,960+2.7%
2023$10,670+1.8%
2022$10,482+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920