Skip to content

389 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block255
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,773
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
32%
Improvement Value:$310,400
68%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+4.2%
2024$12,280+2.7%
2023$11,955+1.8%
2022$11,745-21.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,773DeedBook 9563, Page 114Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 9363, Page 279NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920