Skip to content

5 O'Brien CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block243
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,900
36%
Improvement Value:$341,200
64%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,878+4.2%
2024$14,276+4.6%
2023$13,648+1.8%
2022$13,404+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 9647, Page 448Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920