Skip to content

355 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Feb 5, 2022

Property Information

Block265
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,773
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
34%
Improvement Value:$289,200
66%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+4.2%
2024$11,752+7.9%
2023$10,895+1.8%
2022$10,699-27.2%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

DeedBook 9666, Page 303NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915