Skip to content

131 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block25
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
58%
Improvement Value:$138,000
42%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,101+4.2%
2024$8,733+2.7%
2023$8,502+1.8%
2022$8,352-22.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930