Skip to content

137 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block25
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
56%
Improvement Value:$142,300
44%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,958+4.2%
2024$8,596+2.7%
2023$8,369+1.8%
2022$8,221-24.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 9627, Page 632Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5837, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1930