Skip to content

47 E 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1954

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block260
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
51%
Improvement Value:$126,900
49%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+4.2%
2024$6,954+2.7%
2023$6,770+1.8%
2022$6,651-24.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954