Skip to content

8 Veterans CtBayonne, NJ 07002

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2009

Property Information

Block260
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
41%
Improvement Value:$189,500
59%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,998+4.2%
2024$8,634+2.7%
2023$8,405+0.9%
2022$8,327-9.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 8605, Page 280NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/10/2008

Property Built

Built

Year Built: 1946