Skip to content

6 Veterans CtBayonne, NJ 07002

Built 1946
Residential
Vacant

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block260
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
41%
Improvement Value:$193,300
59%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,104+4.2%
2024$8,736+2.7%
2023$8,505+1.0%
2022$8,424+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9213, Page 556Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 7119, Page 97Recorded8/27/2003

Property Built

Built

Year Built: 1946