Skip to content

73 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2010

Property Information

Block263
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
48%
Improvement Value:$167,900
52%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028+4.2%
2024$8,663+2.7%
2023$8,434+1.8%
2022$8,286-4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920