Skip to content

96 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block263
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$201,100
56%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+4.2%
2024$9,554+2.7%
2023$9,301+1.8%
2022$9,138+13.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9636, Page 206Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9195, Page 932Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5667, Page 172

Property Sale

Sale
$126,048
DeedBook 5129, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1920