Skip to content

117 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block214
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
48%
Improvement Value:$165,400
52%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,872+4.2%
2024$8,513+14.2%
2023$7,455+1.8%
2022$7,323-1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 9570, Page 484NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8676, Page 216Recorded7/21/2009

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8103, Page 349Recorded1/20/2007

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7167, Page 209Recorded11/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920