Skip to content

291 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 29, 2002

Property Information

Block264
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-C-3U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,800
41%
Improvement Value:$387,600
59%
Total Assessment$659,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,437+4.2%
2024$17,692+2.7%
2023$17,224+1.8%
2022$16,920-22.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5930, Page 258