Skip to content

30 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block264
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
45%
Improvement Value:$201,800
55%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+4.2%
2024$9,841+2.7%
2023$9,581+1.8%
2022$9,412+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 9407, Page 971Recorded6/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920