Skip to content

40 W 13th St(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$333,333
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block264
Lot34
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3.5S-B-CONDO-8U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage943
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
47%
Improvement Value:$110,400
53%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,877+4.2%
2024$5,640+2.7%
2023$5,490+1.8%
2022$5,394-33.9%
Property History

Property Sale

Sale
$333,333

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 9882, Page 595Recorded2/27/2025

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 9590, Page 838Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9007, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1989