Skip to content

40 W 13th St(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block264
Lot34
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3.5S-B-CONDO-8U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,409
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
46%
Improvement Value:$173,900
54%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,109+4.2%
2024$8,741+2.7%
2023$8,510+1.8%
2022$8,360-20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,409DeedBook 9855, Page 791Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 9170, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1989