Skip to content

310 1/2 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1912

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block264
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
30%
Improvement Value:$369,200
70%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,827+4.2%
2024$14,228+2.7%
2023$13,851+1.8%
2022$13,608+15.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$519,000
DeedBook 9560, Page 715

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 8821, Page 46Recorded11/29/2011

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5661, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1912