Skip to content

26 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1952

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Oct 16, 2012

Property Information

Block267
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2UHBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
46%
Improvement Value:$189,200
54%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,842+4.2%
2024$9,444+2.7%
2023$9,194+1.8%
2022$9,032+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 8894, Page 399Recorded2/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952