Skip to content

132 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 13, 2002

Property Information

Block281
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
47%
Improvement Value:$174,800
53%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,221+4.2%
2024$8,849+2.7%
2023$8,614+1.8%
2022$8,463-13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5988, Page 149

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5091, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1960