Skip to content

48 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block247
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
55%
Improvement Value:$114,800
45%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,155+4.2%
2024$6,866+2.7%
2023$6,684+1.8%
2022$6,566-4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 9148, Page 73Recorded9/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920