Skip to content

32 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block267
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$251,000
60%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631+4.2%
2024$11,161+2.7%
2023$10,866+1.8%
2022$10,675-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5737, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1920