Skip to content

539 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 26, 1995

Property Information

Block192
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
44%
Improvement Value:$248,400
56%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,411+4.2%
2024$11,910+2.7%
2023$11,595+1.8%
2022$11,390-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4877, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1925