Skip to content

283 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block274
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,189
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
35%
Improvement Value:$276,300
65%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,886+4.2%
2024$11,405+2.7%
2023$11,104+1.8%
2022$10,908-11.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,189DeedBook 9229, Page 501Recorded8/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920