Skip to content

167 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 10, 2015

Property Information

Block274
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
52%
Improvement Value:$169,900
48%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,525+4.2%
2024$11,059+2.7%
2023$10,767+1.8%
2022$10,577-20.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920