Skip to content

287 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block274
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,751
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
32%
Improvement Value:$322,500
68%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,264+4.2%
2024$12,728+2.7%
2023$12,391+1.8%
2022$12,173+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920