Skip to content

113 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block336
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
35%
Improvement Value:$308,200
65%
Total Assessment$475,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,301+4.2%
2024$12,763+2.7%
2023$12,425+1.8%
2022$12,206+12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8762, Page 937

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 8762, Page 937NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/17/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920