Skip to content

77-79 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block282
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,927
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
32%
Improvement Value:$353,500
68%
Total Assessment$520,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,553+4.2%
2024$13,965+2.7%
2023$13,595+33.6%
2022$10,179-27.1%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,927DeedBook 9638, Page 845Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,927DeedBook 9550, Page 274NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920