Skip to content

257-259 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1898

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block276
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,500
51%
Improvement Value:$204,700
49%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,415+4.3%
2024$10,943+2.8%
2023$10,647+1.8%
2022$10,455-14.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898