Skip to content

35 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block277
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
38%
Improvement Value:$298,600
62%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,516+4.2%
2024$12,970+18.8%
2023$10,916+1.8%
2022$10,723+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 9656, Page 563NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,619DeedBook 8805, Page 75NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/8/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920