Skip to content

10-12 Hartley PlaceBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block291
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
37%
Improvement Value:$309,400
63%
Total Assessment$491,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,661+4.2%
2024$13,109+2.7%
2023$12,762+1.8%
2022$12,537-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 9828, Page 913Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 9624, Page 776Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 9178, Page 781NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910