Skip to content

33 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block277
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
50%
Improvement Value:$183,300
50%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+4.2%
2024$9,876+2.7%
2023$9,615+1.8%
2022$9,445-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 9041, Page 387Recorded6/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920